Skip to content
Buscar

Press release

20 MAY. 2019

Inwestorzy niewrażliwi na zmiany klimatu

W badaniu przeprowadzonym przez RICS wśród blisko 4 tys. przedstawicieli branży nieruchomości na świecie 38% respondentów stwierdziło, że zagrożenia związane ze zmianami klimatu nie są dla nich ważne bądź istotne.

Kwestie odpowiedzialnego inwestowania oraz wpływu nieruchomości, technologii i infrastruktury na przyszłość naszej planety to tematy przewodnie tegorocznego szczytu RICS ‘World Built Environment Forum’, który odbył się w Nowym Jorku (13-14 maja 2019). 

Rozmaite wyzwania, z którymi w XXI wieku muszą się zmagać ludzie oraz miasta wymagają wspólnych, międzynarodowych i innowacyjnych działań. Podczas tegorocznego szczytu ‘World Built Environment Forum’ RICS liderzy sektorów związanych z nieruchomościami oraz środowiskiem naturalnym spotkali się, aby zastanowić się wspólnie nad kluczową rolą jaką pełnimy w tej łamigłówce. Jestem dumna z tego, że mogłam uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu.

Marcene Mitchell
Senior Manager ds. Climate Business z International Finance Corporation (grupa Banku Światowego)

Choć zagrożenia związane ze zmianami klimatu i odporność na te zmiany środowiska naturalnego mają dla inwestorów coraz większe znaczenie, przeprowadzone przez nas badanie pokazuje, że musi jeszcze upłynąć trochę czasu zanim kwestie te będą traktowane jako powszechne kryteria inwestycyjne. Niemała część respondentów z całego świata, a dokładnie 38% z nich, twierdzi bowiem, że omawiana kwestia „nie jest ważna” lub „nie ma znaczenia” w ich bieżącej działalności inwestycyjnej. Niemniej jednak coraz częstsze przekonanie o tym, że budynki o wysokiej wydajności energetycznej stanowią atrakcyjną inwestycję sugeruje, że istnieje solidny fundament, na którym można budować świadomość istoty postępu w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Simon Rubinsohn
główny analityk ekonomiczny RICS

Podczas zakończonego właśnie szczytu ‘World Built Environment Forum 2019’ RICS omówiony został m.in. rosnący wpływ zmian klimatu na częstotliwość i intensywność skrajnych zjawisk pogodowych. Ed Walter, globalny CEO oraz Billy Grayson, dyrektor wykonawczy ds. zrównoważonego rozwoju i wydajności gospodarki instytutu Urban Land przedstawili wyniki najnowszych badań na temat tego, jakie miejsce w strategiach inwestycyjnych przygotowywanych przez menedżerów zarządzających inwestycjami zajmują zagrożenia klimatyczne.

Miasta krajów rozwiniętych i rozwijających się pełnią coraz większą rolę w zakresie ogólnego zdrowia, bogactwa i szczęścia mieszkańców planety. W tym kluczowym historycznie momencie zachodzi paląca potrzeba innowacyjnego, ambitnego, kompleksowego podejścia do takich kwestii, jak szybki wzrost liczby osób migrujących oraz zmian klimatycznych – w tym zakresie istotną rolę mają do odegrania zarówno sektor prywatny, jak i publiczny. Bardzo cieszę się z szansy uczestniczenia w tej istotnej dla przyszłości naszego świata dyskusji.

Parag Khanna
w przemówieniu inaugurującym Szczyt RICS

Nota dla Wydawców:

W celu zebrania opinii blisko 4 tys. ekspertów branży nieruchomości z całego świata wykorzystano RICS Global Commercial Property Monitor (GCPM). W pierwszym kwartale 2019 roku respondenci flagowego badania RICS odpowiedzieli na zestaw dodatkowych pytań skoncentrowanych na podejściu inwestorów do czynników zwiększających ryzyko klimatyczne oraz zmianach, jakie zaszły w nastawieniu inwestorów do tych czynników na przestrzeni kilku ostatnich latach. 

O szczycie World Built Environment Forum RICS

Jako globalny lider opinii RICS pochyla się nad kluczowymi, globalnymi trendami, które kształtują środowisko naturalne i budowlane na świecie. Jako niezależna organizacja branżowa w ramach Szczytu WBEF w Nowym Jorku, stanowiącego element World Built Environment Forum RICS, od 4 lat w jednym miejscu gromadzi wiodących międzynarodowych naukowców, praktyków oraz osoby związane z globalną branżą nieruchomości i budownictwa. Wcześniejsze Szczyty odbyły się w Waszyngtonie (DC) w 2016 roku, Szanghaju (2017) oraz Londynie (2018).

W kontekście inwestowania w obszarach zabudowanych, uczestnicy Szczytu WBEF 2019 skupili się na następujących kwestiach:

  • Ryzyko klimatyczne oraz alternatywne źródła energii 
  • Zmieniający się charakter pracy i miejsca pracy 
  • Wpływ algorytmów i tokenizacja 
  • Wpływ globalizacji na miasta i ich mieszkańców  
  • Nowe modele finansowania energii i transportu 
  • Alokacja ryzyka inwestycyjnego

W celu uzyskania dalszych informacji, prosimy o kontakt:

Laura Lindberg
Head of Media & Communications, Europe, RICS
t +32 2 739 42 27; e llindberg@rics.org