Skip to content
Zoek

Press release

28 NOV 2018

Projekt rozwiązujący problem slumsów w Manili wygrywa konkurs RICS

CUBO - projekt domów z bambusa mający odmienić warunki życia napływowych pracowników w Manili - jest przyjazny dla środowiska oraz niezwykle szybki i tani w budowie.

Earl Patrick Forlales, 23-latek z Manili, wygrał globalny konkurs RICS ‘Miasta dla naszej przyszłości’ zgłaszając projekt, który ma pomóc w rozwiązaniu kryzysowej sytuacji mieszkańców slumsów w Manili. CUBO - projekt budowy nowych, tanich i przyjaznych dla środowiska domów z bambusa - zdobył nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 funtów mających umożliwić realizację projektu już w przyszłym roku.

Manila jest jednym z najszybciej rozwijających się megamiast w Azji Wschodniej, liczącym 12 milionów mieszkańców. Wraz z napływem, w ciągu najbliższych trzech lat, 2,5 miliona kolejnych pracowników dedykowanych realizacji robót przy rządowym programie infrastrukturalnym, populacja miasta osiągnie swój punkt krytyczny. Pracownicy ci dołączą do czterech milionów manilczyków - jednej trzeciej obecnej populacji miasta - żyjących w nędznych slumsach.

Aby pomóc w walce z epidemią życia o niskim standardzie, Earl zaprojektował nowy typ domów modułowych, który zostanie wykorzystany w pierwszej kolejności do zapewnienia w jak najkrótszym czasie dachu nad głową dla napływowych robotników, a następnie wykorzystany do budowy domów dla reszty społeczności slumsów w Manili.

Domy te są przystępne cenowo (67 EUR za metr kwadratowy) i szybkie w budowie (cztery godziny na jednostkę). Do ich konstrukcji Earl zdecydował się wykorzystać jako materiał bambus, zainspirowany wiejskim bambusowym domem jego dziadków i jego częstością występowania w regionie. CUBO jest przyjazny dla środowiska i umożliwia wykorzystanie odpadów jako zasobów (przekształcanymi między innymi w biowęgiel). Materiał konstrukcyjny poddawany jest obróbce i laminowany, co oznacza, że jego cykl życia jest 10 razy dłuższy niż zwykłego bambusa.

Kluczowe zalety CUBO:

  • Szybki i niedrogi: dzięki prostej modułowej konstrukcji i wykorzystaniu tanich materiałów domy CUBO można wyprodukować w ciągu tygodnia, zbudować w zaledwie 4 godziny i kosztują tylko 60 £ za m2.
  • Innowacyjny design: na który składają się przemyślanie zaprojektowane elementy takie, jak spadzisty dach przechwytujący wodę deszczową i zmniejszający pozyskiwanie ciepła oraz osadzenie domu na szczudłach zapobiegających dostawaniu się wody powodziowej do wnętrza domu.
  • Zrównoważony materiał: bambus jest idealnym materiałem ponieważ uwalnia o 35% więcej tlenu niż inne drzewa i może być uprawiany na słabej jakości ziemi i zbierany każdego roku, nie powodując degradacji gleby.
  • Więcej niż projekt mieszkaniowy: wraz z projektem domów Earl opracował także biznesplan, który ma zapewnić mieszkańcom nie tylko schronienie, ale także nowe umiejętności, miejsca pracy i przestrzeń społeczną. Zawiera także propozycję zbierania pieniędzy na projekt poprzez sprzedaż odpadów z tworzyw sztucznych do fabryk.
  • Skalowalne rozwiązanie: rozwiązanie Earla można zastosować w każdym mieście, w którym możliwa jest uprawa bambusa, w tym w zdecydowanej części południowo-wschodniej Azji oraz w niektórych częściach Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Earl będzie od teraz współpracować z ekspertami RICS i profesjonalistami z branży, aby móc rozpocząć realizację projektu w oparciu o standardy RICS i najlepsze praktyki już w przyszłym roku i jak najszybciej odmienić życie mieszkańców Manili. Earl zidentyfikował już odpowiednią działkę pod budowę z nadzieją, że jego projekt zostanie wykorzystany także w innych miastach, nękanych przez podobne kryzysy, jak Manila.

Earl-Patrick-Forlales
Earl Patrick Forlales

Earl Patrick Forlales, zwycięzca konkursu ‘Miasta dla naszej przyszłości’:

"Zwycięstwo mojego projektu w konkursie RICS to dla mnie ogromny krok naprzód na drodze pomocy ludziom w Manili. Stan mieszkań w tym mieście znalazł się w kryzysowym punkcie i niewątpliwie będzie się pogarszał wraz z napływem nowych pracowników.

Pomysł na CUBO zrodził się gdy spędzałem czas w domu mojego dziadka - niewiarygodne, że teraz stanie się rzeczywistością. Chciałbym podziękować RICS za możliwość jego udoskonalenia i realizacji i cieszę się, że będę mógł współpracować z ekspertami RICS, aby jak najlepiej wykorzystać zdobyte pieniądze w Manili, a następnie, mam nadzieję, w innych częściach świata”.

Miasta na całym świecie nieustannie się rozwijają i istnieje realna potrzeba zapewnienia, że są bezpiecznymi, czystymi i wygodnymi miejscami życia dla przyszłych pokoleń. Wśród zgłoszonych do konkursu RICS aplikacji było wiele ekscytujących, oryginalnych projektów, jednak pomysł Earla wyróżniał się prostym, a jednocześnie dobrze przemyślanym rozwiązaniem rosnącego na świecie problemu slumsów. Patrząc na uczestników konkursu, reprezentujących kolejne pokolenie liderów, wierzę, że osiągnięty zostanie prawdziwy postęp w rozwiązywaniu największych problemów na świecie.

John Hughes
jury w konkursie i prezydent RICS

W ramach konkursu prowadzonego przez RICS i wspieranego przez Narodową Komisję Zjednoczonego Królestwa ds. UNESCO oraz Stowarzyszenie Uniwersytetów Brytyjskiej Wspólnoty  Narodów – od czasu jego ogłoszenia w styczniu br., napłynęło w sumie ponad 1200 zgłoszeń z całego świata.

Zgłoszenia te zostały zawężone do krótkiej listy 12 projektów, ogłoszonej w czerwcu br. Finaliści konkursu otrzymali możliwość współpracy z mentorami RICS, ekspertami w konkretnych dziedzinach, do których odnosiły się poszczególne pomysły, aby móc dopracować swoje projekty. Efekty ich prac zostały ocenione przez panel sześciu uznanych w świecie ekspertów w oparciu o następujące pięć kryteriów: trafność, wpływ, wykonalność, skalowalność i oryginalność projektu.

Na krótkiej liście 5 europejskich finalistów konkursu znalazł się m.in. projekt ekologicznych ławek przechwytujących wodę deszczową opracowany przez zespół Sweco Consulting z Polski.

Więcej informacji o konkursie na stronie www.citiesforourfuture.com

Ponieważ coraz więcej ludności na świecie przenosi się do miast, znalezienie sposobów na spełnienie celu 11. zrównoważonego rozwoju ONZ - zrównoważone miasta i gminy - nigdy nie było ważniejsze. Jednym z powodów, dla których projekt Earla wyróżniał się na tle innych finałowych projektów, było wykorzystanie tradycyjnych, zrównoważonych technologii i materiałów, aby rozwiązać problem, z którym borykają się współczesne miasta na całym świecie.

Dr Beth Teylor
Jury w konkursie i przewodnicząca Narodowej Komisji Zjednoczonego Królestwa ds. UNESCO

Jednym z głównych celów w konkursie ‘Miasta dla naszej przyszłości’ było wykorzystanie pomysłów utalentowanych młodych ludzi w rozwiązywaniu kluczowych wyzwań dla miast, które troszczą się o swoją przyszłość i dążą do tego, by stawać się lepszymi dla przyszłych pokoleń. Z serca gratuluję Earlowi, którego aplikacja była naprawdę imponująca; czekamy teraz na jego postępy w realizacji projektu w przyszłym roku.

Prof. Nirmala Rao
Jury w konkursie, prorektor Azjatyckiego Uniwersytetu dla Kobiet w Chittagong i członek rady Stowarzyszenia Uniwersytetów Brytyjskiej Wspólnoty Narodów

O konkursie ‘Miasta dla naszej przyszłości’

Celem konkursu ‘Miasta dla naszej przyszłości’, zainaugurowanego w styczniu 2018 r., było znalezienie praktycznych rozwiązań kluczowych wyzwań i problemów, z jakimi borykają się współczesne miasta na świecie. Zwycięzca globalnego etapu konkursu otrzymał nagrodę w wysokości ok. 56 000 € (50 000 £), mającej pomóc w urzeczywistnieniu zgłoszonego pomysłu.

W sumie napłynęło ponad 1200 zgłoszeń z całego świata, zawężone następnie do finalnej 12 projektów. Ich autorzy otrzymali możliwość współpracy z mentorami RICS, mającymi pomóc w udoskonaleniu i rozwinięciu projektu, w ciągu kilku miesięcy poprzedzających ostateczne głosowanie mające miejsce z początkiem listopada.

RICS zorganizował konkurs w ramach obchodów 150-lecia istnienia organizacji przy współpracy ze Stowarzyszeniem Uniwersytetów Brytyjskiej Wspólnoty Narodów oraz Narodowej Komisji Zjednoczonego Królestwa ds. UNESCO.

Zwycięzca konkursu ogłoszony został 22 listopada. Wręczenie nagrody odbyło się podczas uroczystej ceremonii w Hongkongu 26 listopada.

Zwycięski projekt wybrany został głosami jury w składzie:

  1. John Hughes, Prezydent, RICS (główny sędzia)
  2. Beth Taylor, Brytyjska Narodowa Komisja ds. UNESCO
  3. Henry Majed, Dyrektor, 2degrees
  4. Nirmala Rao, Stowarzyszenie Uniwersytetów Brytyjskiej Wspólnoty Narodów
  5. Richard Templer, Dyrektor ds. Innowacji w Instytucie Grantham w Imperial College.

Dodatkowych informacji udziela:

Laura Lindberg, RICS Head of Media & Communications, Europe
t +32 2 739 42 27; e llindberg@rics.org