Skip to content
Zoek

Press release

5 AUG 2018

Finaliści europejskiego etapu konkursu RICS ‘Miasta dla przyszłości’

Pomysły rozwiązania problemu niedoboru wody w Poznaniu (Polska) i zanieczyszczenia powietrza w Neapolu (Włochy) weszły do europejskiego finału globalnego konkursu ogłoszonego przez RICS, największą międzynarodową organizację w sektorze budownictwa i nieruchomości.

Pełna lista ogłoszonych prac finalistów obejmuje:

  • Nowatorską technologię rozwiązania problemu niedoboru wody w Kazaniu w Rosji opartą na pozyskiwaniu wilgoci z powietrza, zaproponowaną przez Annę Budnikovą z Rosji.
  • Pomysł stworzenia zielonej przestrzeni w Mediolanie poprzez zmianę sposobu zagospodarowania ulic i wykorzystanie powierzchni parkingowej, zaproponowany przez Aitora Lópeza z Hiszpanii.
  • Stworzenie cyfrowej platformy wiedzy w celu monitorowania i obrazowania w czasie rzeczywistym stopnia zanieczyszczenia środowiska w Neapolu, autorstwa Marii Rosaria Angrosino z Włoch.
  • Projekt instalacji publicznych ławek miejskich przechwytujących wodę deszczową w ramach przeciwdziałania niedoborom wody w Poznaniu, zaproponowany przez Marię Dolniak z Polski z zespołem młodych profesjonalistów z Sweco Consulting.
  • Nowatorski system przechwytywania i filtrowania wody deszczowej na obszarach miejskich, zaproponowany przez Tijmana Dekkersa z Holandii.

W obliczu trzech milionów ludzi migrujących każdego tygodnia na tereny miejskich aglomeracji, wzrost liczby ludności w miastach jest dzisiaj jednym z kluczowych wyzwań rozciągających się przed społeczeństwami. Tak szybka ekspansja coraz bardziej obciąża istniejącą infrastrukturę miejską i sieć usług. Rzesze mieszkańców żyją w slumsach lub w niskiej jakości mieszkaniach; wiele osób zmuszonych jest znosić słabą jakość powietrza i nieadekwatne do liczby użytkowników połączenia komunikacyjne.

W ramach konkursu "Miasta dla przyszłości", organizowanego we współpracy z UNESCO i Stowarzyszeniem Uniwersytetów Wspólnoty Narodów, RICS wezwał młodych ludzi do zaprezentowania nowatorskich pomysłów, które pomogą rozwiązać najpilniejsze problemy dotykające miasta w Europie i na całym świecie. W ramach konkursu napłynęło ponad 1200 zgłoszeń ze wszystkich zakątków globu.

Miasta w całej Europie stoją przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z postępującymi zmianami demograficznymi i wpływem, jaki nowoczesne miasta wywierają na środowisko. Błyskotliwe pomysły zaprezentowane przez uczestników naszego konkursu mogą być kluczem do rozwiązania tych problemów. Pomysłowość i entuzjazm młodego pokolenia bardzo nas zachwyciły i głęboko wierzymy w to, że każdy z pięciu zakwalifikowanych zgłoszeń ma spore szanse wygrać nasz globalny konkurs.

Sander Scheurwater
regionalny jury i dyrektor ds. korporacyjnych RICS w Europie

Ideą przyświecającą organizacji konkursu przez RICS, ‘Miasta dla przyszłości’, było zachęcenie utalentowanych młodych ludzi do podzielenia się pomysłami rozwiązań najbardziej palących wyzwań rysujących się przed miastami, które są im bliskie i które pragną uczynić lepszymi dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że liderzy miast na całym świecie wsłuchają się w ich głosy i będą współpracować z nami, jak i z finalistami konkursu, w celu urzeczywistnienia tych nowatorskich pomysłów.

Sean Tompkins
globalny dyrektor wykonawczy RICS

Ostateczny zwycięzca z Europy zostanie ogłoszony już w lipcu i dołączy do globalnej listy finalistów z szansą na wygranie ponad 56 tys. euro. Autorzy wszystkich projektów, które znalazły się na tej liście, otrzymają także możliwość mentorskiej współpracy z ekspertem wyznaczonym przez RICS, który pomoże w rozwinięciu zaprezentowanego pomysłu przed finałową oceną w listopadzie.

Informacje dla Wydawców:

Więcej informacji na temat jubileuszu 150-lecia RICS / kampanii 150 RICS na stronie: www.citiesforourfuture.com  

Projekty finalistów:

  • Tijman Dekkers z Holandii zaproponował rozwój Delta X – systemu przechwytywania wody deszczowej, który jest tani i łatwy do skonstruowania. Delta X może być zbudowana w ciągu zaledwie jednego dnia, aby następnie przechwytywać i filtrować wodę deszczową. W zależności od konstrukcji systemu ilość przechowywanej przez nią wody może się zmieniać.
  • Marię Dolniak z Polski z zespołem młodych profesjonalistów z Sweco Consulting opracowała projekt ławek miejskich REbench, które mogą przechwytywać deszczówkę wpisując się jednocześnie w otaczającą je przestrzeń miasta. Oprócz funkcji przechwytywania wody deszczowej ławka może być dodatkowo wyposażona w kosz na śmieci, biblioteczkę czy fontannę dla dzieci. Pomysł zainstalowania publicznych ławek, które wychwytują deszczówkę i rozwiązują problem niedoboru wody w Poznaniu.
  • Projekt Aitora Lópeza opracowany wraz z zespołem z Universitat Politècnica de València z Hiszpanii opiera się na założeniu, że zmiana struktury ulic Mediolanu i wprowadzenie pojazdów autonomicznych w ciągu trzydziestu lat uwolni miejsca parkingowe i zapewni więcej zielonej przestrzeni. Pomysł stworzenia większej zielonej przestrzeni w Mediolanie poprzez zmianę sposobu zagospodarowania miejskich ulic.
  • Anna Budnikova z Rosji zaproponowała zastosowanie w przestrzeni miejskiej wynalazku o nazwie ‘hydromatter’ produkujący wodę poprzez wychwytywanie i chłodzenie wilgoci z powietrza. Pomysł wykorzystania nowych technologii do wydobywania wody z powietrza w celu rozwiązania problemu niedoboru wody w Kazaniu w Rosji.
  • Maria Rosaria Angrosino z Włoch twierdzi, że dysponując lepszej jakości informacją obywatele, politycy i naukowcy są bardziej skłonni do bezpośredniego angażowania się w ochronę lokalnego środowiska. Projekt stworzenia cyfrowej platformy wiedzy w celu monitorowania i obrazowania w czasie rzeczywistym stanu zanieczyszczenia środowiska w Neapolu.